Dla ucznia
Dla rodzica
Pomoc i opieka
Wczoraj-Dziś-Nasze jutro
- Szczegóły
- Opublikowano: 18.07.2012 23:07
Projekt „Wczoraj- dziś- nasze jutro” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Kapitał Ludzki, Priorytet IX, działanie 9.1.2 realizowany był od 01 października 2008 do 30 września 2009 roku
w Zespole Szkół w Młynarach.
Wsparciem w ramach projektu zostało objętych 168 uczniów w wieku 11-16 lat. Byli to uczniowie klas 5-6 dwóch szkół podstawowych (Szkoły Podstawowej w Błudowie i Szkoły Podstawowej w Młynarach) oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum w Młynarach.
W ramach projektu odbywały się popołudniowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli Zespołu Szkół, warsztaty oraz wyjazdy edukacyjne.
a) Prowadzono zajęcia 10 grup:
1. Grupa dziennikarska- uczniowie poznawali podstawowe gatunki dziennikarskie, elementy prawa prasowego, zasady redagowania gazety. Systematycznie ukazywała się gazetka szkolna „Młynek”. Młodzież brała udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych w redakcji Dziennika Elbląskiego. Grupa dziennikarska w ramach warsztatów przygotowała również specjalny dodatek do Dziennika Elbląskiego, który ukazał się wraz z gazetą w czerwcu 2009 roku.
2. Klub Europejski- młodzież przygotowała dokumentację historyczną Młynar, która została wykorzystana w opracowanej przez uczniów publikacji „Młynary - przewodnik turystyczny”, wystawy fotograficznej „Młynary - wczoraj i dziś”, tablic informacyjnych
o wybranych zabytkach miasta.
3. Grupa informatyczna- oprócz stworzenia strony internetowej, wspierała pozostałe grupy w takich działaniach jak: obróbka zebranego materiału, przygotowanie ogłoszeń itp. Podczas zajęć młodzież uczyła się tworzenia stron internetowych, obróbki zdjęć, tworzenia fotomontaży, które zostały wykorzystane również w publikacji „Młynary- przewodnik turystyczny”, jak również pokazane szerszej publiczności w wystawie fotograficznej „Młynary- wczoraj i dziś”.
Grupy językowe: angielska i niemiecka- każda z grup przygotowała wersje językowe wspomnianej dokumentacji. Dzieci, poprzez aktywne metody nauczania, poszerzały swoje kompetencje językowe i zdobywały nowe umiejętności.
Grupa filmowa - młodzież stworzyła film o Młynarach, którego premiera odbyła się podczas Festyny Rodzinnego w czerwcu 2009r. Wówczas film obejrzało ok. 500 osób. W czasie zajęć młodzież gromadziła niezbędne materiały, zdjęcia, układała scenariusz filmu. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez filmowca, podczas których nauczyli się podstawowych technik filmowych, operowania kamerą, montowania filmów.
Grupa kulturalna, składająca się z zespołu wokalnego i grupy teatralnej. Uczniowie tych grup przygotowywali oprawę artystyczną imprez kulturalnych. W ramach zajęć muzycznych szkolili swój warsztat wokalny, natomiast grupa teatralna tworzyła scenariusze przedstawień, przygotowywała stroje, dekoracje, choreografię. Grupa kulturalna uczestniczyła również w warsztatach teatralnych w Teatrze Dramatycznym
w Elblągu i warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktorów z Kaczego Bagna. Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Podczas zajęć młodzież uczyła się gry na bębnach afrykańskich, chodzenia na szczudłach, tańca z ogniem. Dodatkowo dla grupy wokalnej przeprowadzono profesjonalne warsztaty wokalne z instruktorem śpiewu.
Grupa przyrodnicza- uczniowie tej grupy opracowali dokumentację dotyczącą walorów przyrodniczych naszej gminy, monitorowali czystość rzeki Baudy. Młodzież rozwijała zainteresowania chemią. Zorganizowali również pokaz chemiczny, na który przybyli mieszkańcy Młynar.
Grupa naukowa - skupiała młodzież zdolną, która rozwijała umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych. Grupa zorganizowała również Szkolny Festiwal Nauki.
Dodatkową atrakcją dla uczestników projektu były wycieczki. Odbyło się 13 wyjazdów edukacyjnych: Teatr Dramatyczny w Elblągu – sztuka „Czego nie widać”, Teatr Muzyczny w Gdyni – sztuka „Foot Loose”, „Piękna i Bestia”, Teatr Lalek w Olsztynie- sztuka „Wszystkie myszy lubią ser”, Park Technologiczny w Gdyni, Telewizja Olsztyn, Radio Olsztyn, Festiwal Nauki w Elblągu, Multikino w Elblągu – kino feryjne- film „Madagaskar”, Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu, Stacja Badawcza na Helu, Gospodarstwo Agroturystyczne w Sokolniku – podsumowanie projektu, Zielona Szkoła w Junoszynie, Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych- warsztaty artystyczne.
Zajęcia pozalekcyjne cieszyły się dużą popularnością i wysoką frekwencją. Młodzież chętnie uczestniczyła w podejmowanych działaniach, wykazywała się dużym zaangażowaniem i aktywnością. Niewątpliwą wartością projektu była ścisła współpraca wszystkich grup, których poszczególne działania prowadziły do ukazania Młynar jako miejsca, z którym mieszkańcy są związani poprzez historię (wczoraj) i teraźniejszość (dziś), jak również ciągłe wskazywania uczniom potrzeby inwestowania w przyszłość- w nasze jutro, głównie poprzez naukę, która może być niezapomnianą przygodą.
Albert, Janusz, Konrad