Dla ucznia
Dla rodzica
Pomoc i opieka
DYSLEKSJA, CO TO TAKIEGO?
- Szczegóły
- Opublikowano: 13.10.2022 08:10
Dysleksja – co to jest?
Dysleksja to schorzenie,
o którym mówimy, gdy dziecko ma trudności w nauce pisania i czytania, chociaż jest do tego zdolne intelektualnie.
- Dysleksja w znaczeniu węższym oznacza trudności w nauce czytania. Dziecko myli podobnie wyglądające litery (p, b, d), przestawia głoski, pomija sylaby, czyta początek wyrazu, resztę zgaduje, tempo czytania bardzo wolne.
- Dysgrafia - litery są wielkie i niekształtne, wychodzące poza linie, dziecko myli podobnie wyglądające litery, opuszcza oraz przestawia litery i sylaby, jeden wyraz zapisuje na kilka sposobów, np. syja, szja, sja (szyja), i nie widzi różnicy.
- Dysortografia to brak umiejętności pisania pod względem poprawności ortograficznej, mimo znajomości zasad ortograficznych. Dziecko w jednym tekście pisze np. góra i gura i nie zauważa różnicy.
- Dyskalkulia to trudności w nauce matematyki (problemy w nazywaniu cyfr, zapisaniu znaków i symboli, mylenie działań np. dziecko powinno podzielić a mnoży, chociaż widzi znak dzielenia).
NA JAKIE KORZYŚCI W SZKOLE MOGĄ LICZYĆ UCZNIOWIE?
Uczniowie ze stwierdzoną dysleksją i dyskalkulią mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w szkole.
- Po pierwsze mają prawo do wydłużenia czasu trwania egzaminów.
- Ponadto nie można im obniżać oceny za błędy ortograficzne i interpunkcję, a napisane przez nie teksty są analizowane i oceniane jedynie pod kątem zgodności z tematem i treścią.
- Dodatkowo dzieci z dysleksją są objęte innymi kryteriami oceniania dostosowanymi do ich możliwości oraz stwierdzonych trudności w pisaniu i czytaniu oraz liczeniu.
Dzisiaj jest 23 grudnia 2024 Imieniny obchodzą:
Dagna, Wiktoria, Sławomir
Dagna, Wiktoria, Sławomir