Company Logo

Cyberprzemoc

„Niewinny” żart dziecka? – Konieczna reakcja rodzica!

Cyberprzemoc ma wiele twarzy. Każde dziecko może stać się jej ofiarą, ale też i sprawcą. Cyberprzemoc może przybierać różne formy: od niewybrednych komentarzy, po ośmieszające filmiki w sieci. Już przy kilku pierwszych kliknięciach myszką można natknąć się na  wpisy typu: „trzeba być idiotą, by coś takiego napisać", „debil jakich mało", „głupek" lub bezsłowne komentarze smutnej buźki lub opuszczonego w dół kciuka. W obecnym czasie nienawiść w sieci stała się nie tylko łatwiejsza ale i wszechobecna. Pojawia się pod zdjęciami, postami, komentarzami. Przeniosła się również do języka uczniów podczas zdalnego nauczania, o czym alarmują nauczyciele.

Żaden rodzic nie dopuszcza do siebie myśli, że jego dziecko może być sprawcą tego rodzaju rodzącej się przemocy. Taka sytuacja może się zdarzyć i dlatego tylko od zdecydowanej reakcji zależy jak zostanie ona rozwiązana. Należy pamiętać, że w obecnym stanie społecznej izolacji to rodzic ma największy wpływ na kształtowanie zachowania swojego dziecka.

Jak należałoby zareagować? Przede wszystkim ze zrozumieniem, ale stanowczo. Dzieci muszą wiedzieć, że są granice, których łamać nie wolno.

  • W pierwszej  kolejności rodzic powinien kontrolować aktywność swojego dziecka w Internecie
  • Gdy zauważy tego typu działalność dziecka, lub zostanie mu to zgłoszone przez wychowawcę lub innego rodzica, powinien porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, dlaczego to robi.
  • Dalsze kroki w dużej mierze zależą od tego, z jakiego powodu córka lub syn zaangażowali się w agresywne działania wobec kolegów
  • Rodzic powinien jasno wyrazić swoje oczekiwania. Wyjaśnić dziecku, że to, co robi, to działanie krzywdzące inne osoby, dlatego nie może tego akceptować.
  • Starszemu dziecku warto wytłumaczyć, że takie zachowanie może stanowić naruszenie prawa i skutkować poważnymi konsekwencjami.

 Celem rodzicielskiej interwencji powinno być zatrzymanie przemocy, wzbudzenie w dziecku refleksji na temat swojego zachowania i zrozumienie krzywdy, jaką spowodowało oraz powstrzymanie przed podobnym zachowaniem w przyszłości.

Jeśli widzimy, że nasze dziecko żałuje tego, co zrobiło i chciałoby samo naprawić sytuację to pozwólmy mu na to. Konieczne będzie tu wtedy wsparcie dorosłych, gdyż  dziecko może przeżywać trudne emocje.

 

Więcej porad dla rodziców dzieci ofiar i sprawców cyberprzemocy można znaleźć w poradniku „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”, autorstwa Anny Borkowskiej.

Zachęcam również do obejrzenia filmu:

http://policja.pl/dokumenty/zalaczniki/68/68-155296.mp4

pedagog M. Kosińska

Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024 Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Teodor, Czesław

eDziennik

Logowanie



Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.


(c) 2011-2012 Zespół Szkół Młynary